Selahattin Yıldırım Gövde

DAĞILAN GÖVDE

Gövde… Orada duran… Her an hazır parçalanmaya.

Selahattin Yıldırım kireçlenmeye hazır, grinin potansiyeline teşne bir beyazla her an yırtmaya hazırdır o bütünlüğü. Her fırça sürüşünde, başka bir özerkliğe ayrılan boyanın yıkıcı damlaları.

Yüzler, gözler ya da koca bir dağın yamacı olsun… Beyazın, mavinin, kırmızının şiddetinin aynı anda sökün ettiği o Yüce gövde… Bize bakan başka bir evrensel yüz.

Oyulan, içe kıvrılan ve patlamaya hazır o büyük Vulva…

Ruhun konakladığı güvenli kafes değildir artık Gövde Selahattin Yıldırım pentüründe. Her an dağılmaya hazır başka bir kendiliktir.

Aslında gövde yoktur hiçbir zaman. Yüzler ve atılamayan çığlıklar vardır biraz…

Yüzde, ağızda, yaralı bir başparmakta yakalanan Gövdenin anısı… Ya da bizzat kendisidir.

Selahattin Yıldırım güçlü fırçası ve boyası ile işte bu parçalanmayı hatırlatıyor her zaman.

Boya sürüşün kuvvetlerini…
Ali Şimşek

 

Selahattin Yıldırım Kimdir?

1960 Yılında Sivas’da doğdu.

1981’de M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul’da atölyesini kurarak çalışmalarına başladı.

1989-2011 yılları arasında Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere ve İtalya’da çeşitli müze,galeri ve fuarlarda görsel araştırma-inceleme gezileri yaparak, resim çalışmalarında bulundu.

Eserlerinde toplumsal dışlanmışlık ve toplumsal sorunların insan yaşamına etkisini açıkça vurgulayan, özellikle portre çalışmalarında siyah ve beyazın dramatik etkisini başarıyla kullanan sanatçı, sorgucu tavrıyla toplumsal hesaplaşmaları konu ediniyor. Hasar görmüş bedenleriyara almış gözleri yani öteki benleri başarılı bir şekilde tuvallerine yansıtıyor…

15 kişisel sergi gerçekleştiren, birçok karma ve proje sergileri yanında çeşitli sanat fuarları ve sempozyumlara katılan sanatçının yurtiçi ve yurtdışı birçok özel kolleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Sanatçı, halen profesyonel olarak çalışmalarına İstanbul Kalamış’taki atölyesinde sürdürmektedir.

Yazar Hakkında:


Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir