Cemal Demir Reconnected

Cemal Demir Kimdir?

İlk ve orta ögrenimini Ankara’da, lise ögrenimini İzmir’de tamamladı. Buca Eğitim Fakültesi resim bölümünde iki yıl ögrenim gördükten sonra Hollanda’nın Utrecht şehrindeki Güzel Sanatlar Akademisi’nde dört yıl özgün baskı, resim ve desen eğitimi aldı.
Yirmi yıl yaşadığı Hollanda’dan 2006 yılı başinda Türkiye’ye döndü. Bu dönem içerisinde çalismalarini kırka yakın kişisel ve karma sergiyle yurt içinde – yurt dışında izleyiciye sundu. Hollanda’da çalismalarini sürdürmesi için resmi burslar aldı. Yurt içinde de bazı yarışmalarda ödüller alan sanatçının özel ve resmi koleksiyonlarda yapıtları bulunuyor.
Ağırlıklı olarak resim üzerine yoğunlaşmakla birlikte özgün baskı, desen, heykel, enstalasyon ve düzenlemeler de yapmakta.

He had his primary and secondary school education in Ankara, and high school education in Izmir. After studied at Fine Art Department of Buca Faculty of Education, he went to Holland, and studied art graphic, lithography,painting and drawing for four years at Utrecht Fine Art Academy. During this period his works exhibited at forty solo or group exhibitions executed in different countries and in Turkey. In Holland, to support formally. After twenty years in Holland, at the beginning of 2006 he turned back to Turkey. He also won some domestic prizes and some of his works to be found in some private and ofcial collections. Predominantly he focuses on painting but at same time he is working on litography, drawing, sculpture and installations. his works, he was admited to different fellowships formally. After twenty years in Holland, at the beginning of 2006 he turned back to Turkey. He also won some domestic prizes and some of his works to be found in some private and ofcial collections. Predominantly he focuses on painting but at same time he is working on litography, drawing, sculpture and installations.
CEMAL

Resim yaparken her resim kendi dilini oluşturuyor, ardı ardına gelen resimlerde bazen ortak bir yerde buluşuyor ya da ortak bir dilin parçası oluyorlar. Ancak bu biri birilerine referans olabileceklerine dair bir koşul oluşturmuyor. Bu dilin ortaya çıkması tamamen o anın ya da o dönem beni meşgul eden düşüncelerin, olayların sonucu olarak kendini gösteriyor. Son dönem çalışmalarımı yaşadığımız dönemin sosyal, politik çıkmazları etkiliyor

Ama bunlar, tepki, protesto ya da aşe etme amaçlı yapılmış işler değil, bu konudaki düşünce ve karşılaşmalarımın görselleşmiş halleridir. Sonuçların resim olmaları benim için bir ön koşul değildir. Heykel, yerleştirme, video ya da gerekli olan başka bir form olabilir. Hatta resim yaparken de üslup kişisel çizgi ya da tarz gibi bir koşulum yok. O an nasıl bir düşünce ile çalışıyorsam yaptığım işler kendi üsluplarını ya da dillerini oluşturuyor. Tabi ki tek etken düşünce değil bu oluşumda. Kullandığım malzemenin olanakları, benim onları kullanmadaki kapasitem veya deneyimim, etkilendiğim sanatçıların çalışmaları işler için önemli ve belirleyici.

Son Sergilerden Seçmeler

2007.  Güzelyalı Kültür Merkezi. (kişisel Sergi) İzmir.

2009.  Yalnız Devler (sempozyum ve  sergisi) İzmir.

2010.  Seferihisar Plastik Sanatlar Sempozyum ve sergisi. Seferihisar.

2011.  Dev Sanat. Torbalı

2011.  Öteki bedenler.(Akademililer Sanat Merkezi) İstanbul.

2011.  Yastık altı işleri (Arte İstanbul) istnbul

2012.  Bağlantı  (Art Suites) İstanbul

2014.  Galeri zwei fenster Augsburg Almanya

2014.  Jellbrein Galeri Viana Avusturya

2015.  kunsthaus Scwaabmünchen Almanya

2016.  Masturbation MİXER  İstanbul

2016.  Disosiye REDart İstanbul

Yazar Hakkında:


Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir